FIZJOTERAPEUTA

mgr Marek Arabski  specjalista fizjoterapii
mgr Małgorzata Arabska

Zakres usług

Dla Państwa indywidualnych potrzeb dobieramy programy rehabilitacyjne  dostosowane do rodzaju schorzenia.Prowadzimy EDUKACJĘ pacjenta oraz opiekuna/rodzica.

Posiadamy stosowne uprawnienia do stosowania poniższych metod usprawniania

« mózgowe porażenie dziecięce
« zaburzenia ruchowe pochodzenia ośrodkowego
« uszkodzenia nerwów obwodowych
« choroby i urazy kręgosłupa (skoliozy, dyskopatie)
« korekcja i profilaktyka wad postawy
« ból kręgosłupa odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego
« stan pourazowy (po złamaniu i skręceniu)
« schorzenia neurologiczne po udarze i
« uszkodzeniach mózgowo-czaszkowych

Ma ona pomóc dziecku we wszechstronnym rozwoju tak, aby mogło wykorzystać swe możliwości na tyle, na ile pozwala istniejące uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego. Rozwój dziecka z mózgowym porażeniem dziecięcym przebiega inaczej niż rozwój prawidłowy. Doświadczenia czuciowo-ruchowe takiego dziecka są odmienne, co wywołuje nieprawidłowe odczuwanie własnego ciała oraz nieprawidłowe ruchy. Reakcje prostowania i równowagi często nie rozwijają się. Zaburzenia w napięciu mięśni i niewłaściwe jego rozłożenie powodują powstawanie odmiennych wzorców ruchowych, typowych dla poszczególnych zaburzeń. Zasady usprawniania według koncepcji NDT-Bobath obejmują: wpływanie na napięcie mięśni, hamowanie nieprawidłowych odruchów, wyzwalanie ruchów w formie najbardziej jak to jest tylko możliwe zbliżonej do prawidłowych, wykorzystywanie i utrwalanie zdobytych umiejętności ruchowych. (źródło: www.ndt-bobath.pl)

Jest koncepcją badania i leczenia, zajmującą się odnajdywaniem i leczeniem zaburzeń funkcjonalnych układu ruchu. W wyniku prowokacji określonych tkanek bezpośrednio w badaniu odnajdujemy zburzone struktury, aktualizujemy stopień ich uszkodzenia oraz odnajdujemy szczegóły przyczyn dolegliwości. Przyczyna dolegliwości leży często w dysproporcji pomiędzy możliwościami tkanki do przenoszenia obciążenia, a jej obciążeniem. (źródło: www.rehabilitacja.pl)

Jest przykładem neurofizjologicznego kompleksowego systemu oddziaływania terapeutycznego opartego na najnowszych osiągnięciach nauk medycznych. Opierając się na budowie anatomicznej człowieka PNF proponuje ruchy naturalne, przebiegające trójpłaszczyznowo, zbliżone do aktywności dnia codziennego. Ruchy te prowadzone są wzdłuż skośnych (diagonalnych) – osi ruchu, które ze względu na swój przebieg stwarzają możliwość zaktywizowania największej ilości mięśni należących do tego samego łańcucha mięśniowego. (źródło: www.rehabilitacja.pl)

Zabieg leczniczy wykonywany nieuzbrojoną ręką terapeuty na obnażonym ciele pacjenta, przy biernym jego zachowaniu. W zależności od rodzaju bodźca, możemy mówić o masażu pobudzającym lub rozluźniającym. Masaż wspomaga odchudzanie (rozbicie i rozdrobnienie tkanki tłuszczowej, przyśpieszenie przemiany materii, uelastycznia skórę, usuwa zastój żylny, przesuwa krew i chłonkę do serca, zwiększa elastyczność tkanek, usuwa złuszczony naskórek, przyspiesza krążenie krwi i chłonki, pobudza przemianę materii, rozluźnia i rozciąga blizny i zrosty, podwyższa temperaturę skóry oraz obniża napięcie mięśni. (żródło: www.rehabilitacja.pl)

Kontakt

Marek Arabski            603 748 400
Małgorzata Arabska    693 281 978

Gabinet

poziom -1  ul. Batorego 10
28-100 Busko-Zdrój

Godziny przyjęć